Czym charakteryzuje się reklama internetowa?

Marzeniem każdego z nas jest posiadanie dobrze płatnej i interesującej nas pracy. Większość z nas chciałoby, aby wynagrodzenie pozwalało nam nie tylko na przeżycie, ale również na nasze przyjemności. Praca na etacie nierzadko nie spełnia powyżej wspomnianych wymogów. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jak powszechnie wiadomo sukces ma wielu ojców. Oznacza to, że wiele czynników ma wpływ na to czy osiągniemy upragniony cel. Prowadzenie własnej firmy nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Musimy zadbać nie tylko o zatrudnienie doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, ale również o to, by we właściwy sposób promować usługi oraz produkty oferowane przez naszą firmę. Kluczowa jest więc reklama. Współczesny świat ciężko wyobrazić sobie bez internetu. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej przesiębiorców decyduje się na reklamę internetową. Czym jednak charakteryzuje się taka reklama i czy jest ona skuteczna?

Banery reklamowe w internecie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że reklama internetowa może mieć przybierać rozmaite formy. Jedną z najczęściej wybieranych form reklamy jest baner. Baner to nic innego jak prostokąt, który umieszcza się w górnej części jakiejś strony internetowej. Jeżeli klikniemy w zawierający reklamę prostokąt, zostaniemy automatycznie przekierowani na witrynę, która jest reklamowana. Nie da się ukryć, że to właśnie baner jest najstarszą formę reklamy internetowej. Takie rozwiązanie jest stosunkowo tanie, co niewątpliwie stanowi zaletę banerów. Należy jednak mieć na uwadze, że banery reklamowe muszą spełniać określone wymogi. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wiedzieć jaki jest maksymalny rozmiar banera reklamowego, na który możemy się zdecydować. Nieco nowocześniejszą formę banera stanowią: megabaner, superbaner czy billboard. Możemy wybierać spośród takich wersji jak naner tradycyjny, pływający, jak również baner rozwijany. Sami zdecydujemy, który z rodzajów banera będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Należy pamiętać, że rozwiązanie jakim jest baner ma swoje wady oraz zalety. Mimo wad jest to nadal jedno z najpopularniejszych rozwiązań reklamowych, jeżeli chodzi o reklamę internetową.

Reklama za pośrednictwem emaila

Bardzo rozpowszechnionym rozwiązaniem reklamowym jest również tak zwany e-mail marketing. Nie da się ukryć, że reklama za pośrednictwem adresu email stanowi – zaraz po banerach – najpowszechniejszą formę reklamy internetowej. Każdy z nas codziennie dostaje kilkanaście meili reklamowych, które najczęściej lądują w folderze o nazwie spam. Większości z nich nigdy nie otwieramy, a tym samym nie zapoznajemy się z ich treścią. Z tego też powodu, można zastanawiać się czy e-mail marketing można uznać za skuteczną formę reklamy internetowej. Nie da się jednak ukryć, że jest to rozwiązanie stosunkowo proste i dość ekonomiczne. Czasami sami świadomie decydujemy się na tak zwany newsletter. Oznacza to, że firma, która oferuje dane usługi bądź produkty będzie na bieżąco informowała nas o nowych promocjach bądź rabatach, które możemy uzyskać. Nie da się również ukryć, że dzięki newsletterowi dowiemy się o ciekawych, nowych rozwiązaniach, które wprowadza dana firma. Reklamowanie swoich usług za pośrednictwem maila ma swoje mocne i słabe strony. Mimo, że wiele osób nie wierzy w skuteczność tejże formy reklamy szacuje się, że reklamowanie produktów w ten sposób stanowi około dziesięć procent wszystkich reklam w sieci.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Decydując się na reklamę za pośrednictwem internetu, musimy zdawać sobie sprawę zarówno z szans jak i zagrożeń, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Warto też zapoznać się z dostępnymi formami reklamy internetowej. Nie należy zapominać o tym, że z każdą reklamą wiążą się określone koszty. Przed podjęciem decyzji o wyborze formy reklamy internetowej, przeanalizujmy więc swój budżet. Wybierajmy tylko takie rozwiązania, na które nas stać. W przeciwnym razie, możemy bardzo wiele stracić, zwłaszcza jezeli nasza kampania reklamowa okaże się nieskuteczna. Najbardziej powszechnymi formami reklamy internetowej są: marketing za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz banery. Każde ze wspomnianych rozwiązań posiada zarówno wady jak i zalety. Nie da się jednak jednoznaczne orzec, które z rozwiązań będzie bardziej korzystne i skuteczne. Banery stanowią najstarszą formę reklamy internetowej. Są dość przystępną formą reklamy i nie irytują użytkowników tak bardzo jak niechciane maile reklamowe. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na newsletter, emaile z propozycjami od nas mogą być przez potencjalnego klienta mile widziane.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania można bez większych trudności dojść do wniosku, że ciężko byłoby sobie wyobrazić współczesną reklamę produktów i usług danej firmy bez internetu. Z internetu korzystamy bowiem wszyscy każdego dnia. Wśród popularnych form reklamy internetowej wyszczególnić należy: banery czy reklamę za pośrednictwem emaila. Obydwa rozwiązania posiadają swoje plusy oraz minusy. Nie da się jednoznacznie ocenić, które rozwiązanie ma więcej zalet, a które wad. Najwięcej rzecz jasna zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo ważne jest, abyśmy wybrali reklamę, na którą nas stać. Mniejsze, dopiero co wchodzące na rynek firmy powinny wybierać rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Dobrym pomyslem dla nich mogą więc być banery reklamowe, które umieszczane są w formie prostokąta na stronie internetowej. Należy rownież zadbać o atrakcyjny wygląd naszej własnej strony internetowej. Im atrakcyjniejsza, bardziej nowoczesna i przejrzysta strona, tym większa szansa na to, że ktoś zdecyduje się zakupić oferowany przez nas produkt lub usługę.