Jakie są etapy tworzenia reklamy?

Reklama konieczna dla sukcesu firmy

Posiadanie własnej firmy to marzenie wielu z nas. Praca na etacie nierzadko nie spełnia bowiem naszych oczekiwań. Bardzo często nie zadowala nas wynagrodzenie, które otrzymujemy za świadczoną pracę. Nie da się również ukryć, że problemem może być także niezbyt ciekawa atmosfera w miejscu naszej pracy. Decydując się na własną firmę, musimy być świadomi jakie ryzyko się z tym wiąże i jak duże ono jest. Nie da się ukryć, że bardzo wiele zależy od tego jakich pracowników zatrudnimy. Przede wszystkim warto zdecydować się na pracowników z odpowiednim wykształceniem. Nie bez znaczenia jest również posiadane doświadczenie. Oprócz właściwej kadry pracowniczej, kluczową rolę w promocji firmy odgrywa reklama. Reklama poszczególnych dóbr oraz usług oferowanych przez firmę jest niezbędna, jeżeli chcemy osiągnąć sukces. Jak jednak stworzyć skuteczną reklamę, która przykuje uwagę potencjalnych klientów?

Ulotki, billboardy, a może banery?

Nie da się ukryć, że dysponujemy współcześnie wieloma narzędziami, za pomocą których możemy reklamować nasze produkty lub usługi. Jeżeli zdecydujemy się na reklamę za pośrednictwem internetu, mamy do dyspozycji między innymi banery oraz e-mail marketing. Jeżeli chodzi o banery reklamowe to zazwyczaj umieszcza się je w formie paska na stronie internetowej. Po kliknięciu w taki prostokąt zostaniemy przeniesieni na stronę producenta lub dystrybutora reklamowanego produktu. E-mail marketing również ma swoje mocne strony. Jest to jednak rozwiązanie kosztowniejsze. Jeżeli bliżej nam do tradycyjnych form reklamy, możemy zdecydować się na rozdawanie ulotek albo na billboardy. Ciekawą opcją będzie również tradycyjne rozwieszanie plakatów. Musimy jednak pamiętać o tym, aby ulotka, billboard oraz plakat były wykonane we właściwy sposób. Warto użyć przy tym dobrej jakości materiałów. Nie da się również ukryć, że dużą rolę odgrywa właściwe hasło reklamowe oraz grafika współgrająca z owym hasłem. Jeżeli zastosujemy się do tych wskazówek, z całą pewnością uda nam się osiągnąć zamierzony cel. Jeśli zaś dysponujemy dużą ilością gotówki, możemy pokusić się o reklamę naszego produktu lub usługi w telewizji. Nie da się jednak ukryć, że to dosyć kosztowne rozwiązanie.

Etapy tworzenia reklamy

Niezależnie od tego na jaki rodzaj reklamy się zdecydujemy, musimy wiedzieć, że każdą reklamę należy odpowiednio zaplanować. Co do zasady, tworzenie reklamy można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie skutki ma wywołać nasza reklama. Rzecz jasna, najistotniejsza dla większości przedsiębiorców jest właściwa promocja dóbr oraz usług oferowanych przez firmę. Nie da się jednak ukryć, że reklamy zazwyczaj wzbudzają w odbiorcach jakieś emocje. Zastanówmy się więc jakie emocje chcielibyśmy wzbudzić w odbiorcach. Jeżeli reklama adresowana jest do najmłodszych, musimy pamiętać o tym, by język reklamy był prosty i zrozumiały. Decydując się na formę reklamową jaką są ulotki, postawmy na mało skomplikowane hasło, nie używajmy trudnych słów. Nie da się również ukryć, że ważna jest kolorystyka. Jeżeli reklamujemy produkt dla dzieci, grafika powinna być przyjazna. Unikajmy kolorów takich jak czerń oraz szary. Oprócz konieczności dostosowania treści reklamy do wieku adresata, bardzo ważna jest dbałość o to, by reklama dotarła do grup docelowych. Jeżeli więc reklamujemy produkt dla dzieci, świetnym rozwiązaniem będzie rozdawanie ulotek lub rozwieszenie plakatów w pobliżu szkół oraz przedszkoli. Niezmiernie istotne na etapie tworzenia reklamy jest również określenie budżetu. Od tego ile mamy pieniędzy w znaczącej mierze zależy bowiem to na jaką formę reklamy możemy sobie pozwolić. Jeśli dysponujemy niezbyt dużą ilością gotówki, powinniśmy unikać reklamy telewizyjnej. Reklama w telewizji wiąże się bowiem z niesamowitymi kosztami. Początkujący przedsiębiorcy powinni więc skorzystać z bardziej ekonomicznych rozwiązań, takich jak dystrybucja ulotek czy rozklejanie plakatów. Musimy również pamiętać jak ważna jest ocena efektów, jakie reklama wywołała w odbiorcach. Nie da się bowiem ukryć, że pomoże nam to tworzyć w przyszłości jeszcze skuteczniejsze reklamy.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, bez trudu można wysunąć wniosek, że prowadzenie własnej firmy nie należy do najłatwiejszych zadań. Niezmiernie istotne jest to, by zadbać o odpowiednią promocję dóbr oraz usług oferowanych przez firmę. Nie da się jednak ukryć, że jest to zadanie dość pracochłonne. Reklama jest jednak dzwignią handlu i ciężko wyobrazić sobie bez niej dobrze prosperującą firmę. Aby reklama była skuteczna, trzeba dobrze przemyśleć jej formę. Decydując się na reklamę w internecie, dobrze byłoby wiedzieć czym są banery oraz e- mail marketing. Jeśli jednak wolimy reklamę w formie ulotek czy billboardów, pamiętajmy o właściwym haśle oraz miejscu, w którym je umieścimy. Niezależnie od tego jaką formę reklamy wybierzemy, musimy liczyć się z faktem, że stworzenie skutecznej reklamy to nic prostego. Musimy dobrze zastanowić się nad doborem grupy docelowej. Jeżeli już wiemy do jakiej grupy chcemy zaadresować nasze produkty, postarajmy się, by reklama naszych produktów dotarła do niej. Billboardy umieszczajmy więc w często uczęszczanych miejscach. Dostosujmy również treść przekazu reklamowego do wieku naszych odbiorców. Jeżeli sprzedajemy soczki dla najmłodszych, reklama musi wzbudzić zainteresowanie dzieci. Hasło reklamowe powinno być więc proste i zrozumiałe, a grafika przyjazna i współgrająca z hasłem. Nie bez znaczenia jest również uświadomienie sobie tego jak dużym budżetem dysponujemy. Jeżeli jest on duży, możemy zdecydować się nawet na reklamę w telewizji. Początkującym firmom poleca się jednak bardziej ekonomiczne formy reklamy, takie jak na przykład ulotki czy billboardy.